Recenzja: „Chwyty gitarowe. 200 najważniejszych akordów”

1371 chwytygitarowefront3d555pxszer - Recenzja: „Chwyty gitarowe. 200 najważniejszych akordów”

Wydawnictwo Edgard, które wydaję poradniki z serii Samo Sedno, wysłało do mnie maila z zapytaniem czy nie zechciałbym napisać recenzji tytułowego poradnika czyli „Chwyty gitarowe. 200 najważniejszych akordów„. Z przyjemnością lubię się przyglądać nowym pozycją z dziedziny edukacji gitarowej na rynku, więc chętnie się zgodziłem. 

O autorach.

Jednym z autorów poradnika jest Mateusz Małek i jak czytam na tylnej okładce – gra na gitarze, basie oraz klawiszach. W wolnych chwilach komponuję, aranżuję kawałki i realizuję nagrania. Tworzy poradniki dotyczące nauki gry na gitarze. Drugim autorem jest Mariusz Rymaniak – zajmujący się muzyką amatorsko, gra na gitarze elektrycznej, basowej oraz perkusji. W wolnych chwilach komponuje, zajmuje się realizacją nagrań i oczyszczaniem starych nagrań.

Moje małe dziwienie.

Powiem szczerze, że kiedy przeczytałem tytuł książki pomyślałem, że jest to kolejna z kilkudziesięciu pozycji, która będzie tylko i wyłącznie poświęcona wyjaśnieniu czytania diagramów gitarowych i do tego dołączone będą zdjęcia chwytów na gryfie. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie, że około połowa książki poświęcona jest zagadnieniom, które pozwalają zrozumieć zasady, na jakich został zbudowany dany akord. Powoduję to, że nie trzeba się uczyć na pamięć wszystkich chwytów, ponieważ dzięki wiedzy podanej w bardzo zrozumiały sposób, początkujący gitarzysta jest w stanie samodzielnie tworzyć różne ich warianty.  Mało tego, poradnik daję dobry wstęp do samodzielnego dobierania akordów do piosenki lub komponowania.

Znajdziemy tutaj również takie elementy jak omówienie sposobów strojenia gitary i jej trzymania. Bardzo na plus są wskazówki w szarych ramkach, które pozwalają podejść do gitary bardzo praktycznie. Wskazane są najczęściej popełniane błędy, o których w wielu podręcznikach się nie dowiemy. Pierwszy raz trafiłem na sposób transponowania akordów (zmiana tonacji) opisany w poradniku przez autorów. Przez sprytny zabieg w notatniku komputerowym., możemy zmienić trudne chwyty, np. barowe na akordy oparte o puste struny. Samym chwytom barre autorzy poświęcają dosyć sporo miejsca, wyjaśniając dokładnie jak je konstruować na gryfie.

Mały minus poradnika?

Trudno się dopatrzyć w poradniku jakiś błędów, jeśli już mógłbym się do czegoś przyczepić to brak wskazówek dotyczących samego ułożenia palców na gryfie. Owszem początkujący gitarzysta będzie wiedział dokładnie gdzie należy położyć jakie palce ale nie będzie wiedział po tym poradniku jak je położyć aby dźwięki wychodzące z gitary były czyste. Ten aspekt mógłbym usprawiedliwić tym, że pewne kwestie trudno wyjaśnić na papierze, na pewno jest to dużo łatwiejsze na wideo. Być może dlatego autorzy zrezygnowali z takiego opisu i miało by to sens.

Czy warto mieć ten poradnik?

Według mnie pozycja jest warta polecenia. Wszytko jest napisane w bardzo zrozumiałym języku. Raczej nie ma zbędnych rzeczy, które niepotrzebnie robiły by zamieszanie. Krok po kroku poradnik prowadzi gitarzystę począwszy od pierwszego strojenia gitary  po łapanie trudniejszych chwytów gitarowych. Warto tu zaznaczyć, że chwyty przedstawione w książce na diagramach i rysunkach to najbardziej praktyczne akordy, często wykorzystywane w piosenkach więc nie przytłacza ich ilość. Gdybym był początkującym gitarzystom to na pewno sięgnął bym po ten poradnik tym bardziej, że cena 24,90 zł jest myślę bardzo rozsądna. Polecam książkę początkującym gitarzystą, którzy nie tylko chcą opanować łapanie najważniejszych chwytów na gryfie ale przede wszystkim chcą świadomie je łapać.


Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
xhxhxjx

gdybym był poczatkujacym gitarzystĄ.
polecam gitarzystOM.
.liczba pojedyńcza przez Ą.nie om.mnoga przez om.
żołnierzom,ewengelistom,heretykom.
ps.jeśli chodzi o rzeczy z bloga zwiazane z zaletami gitary.jest taki dział.takie rozkminkowe rzeczy.czy porównania do zupy.pryma.kwinta.
dlaczego chcesz grać.
to jedne z fajniejszych z w necie.